اگر شما نیز علاقمند به طراحی وب سایت و خواندن مقالات طراحی وب سایت باشید میدانید که این عرصه روز به روز در حال تغییر و پیشرفت می باشد. عقب نبودن از زمانه تنها کلید برای بقای در این رشته است.

ما امروز برای شما مقاله ای تدارک دیدیم که در حقیقت دورنمای طراحی وب سایت را در سال 2014 بیان مینماید.

با دقت در مواردی که به عنوان روندهای طراحی وب سایت ها در سال 2014 مطرح گردیده متوجه خواهید شد که این موارد پیشتر نیز در سال 2013 شروع به استفاده گردیده است و عمده این موارد در حقیقت ادامه رونده و تکمیل کننده راه قبل می باشد. آینده طراحی وب سایت که بسیار روشن است، ولی باید دانست که برای بقای خود چه کاری باید انجام داد، پس همراه ما با این مقاله باشید.

طراحی وب سایت که در سال 2014

1- کاهش استفاده از حالت استایل :hover در طراحی سایت

شما هم مثل ما تعجب کردید؟! درست است، با این که زمان زیادی نیست که در css ها از :hover استفاده میکنیم ولی کم کم باید در طراحی سایت هایمان از این امکانات چشم پوشی کنیم! چرا ؟! به دو علت، یکی اینکه نتیجه بررسی های انجام گرفته در خصوص رفتار کاربران به این نتیجه رسیده است که کاربران علاقه چندانی به مشاهده توضیحات جانبی با مراجعه روی یک المان ندارند. همچنین این تحقیقات نشان میدهد که در بیشتر بازدید ها کاربران متوجه آن ها نیز نمیشوند و اطلاعات مورد نشر ما اصلاً نمایش داده نمی گردد.

دلیل عمده بعدی که شاید مهمتر از قبلی هم باشد این است که ابزارهای لمسی جدید، امکان مشاهده این موارد را ندارند. گوشی ها و تبلت های نسل جدید که کم کم در حال جایگزینی با دستگاه های کامپیوتری است دیگر چیزی به عنوان ماوس ندارند و این یعنی ما چیزی به عنوان hover دیگر نخواهیم داشت!

2- jQuery سهم خود را از بازار طراحی سایت از دست خواهد داد.

ما نیز مثل بسیاری از شما از با دیدن قابلیت های این کتابخانه جاوااسکریپت به وجد آمدیم. نه تنها میتوانیم حرکات و موارد زیبایی به سایت خود در هنگام طراحی اضافه کنیم، بلکه میدانیم که اجرای آن مشکلی در سایر مرورگرها نیز ندارد. ولی مساله اصلی این است که طراحی سایت با این سبک معمولاً حجم زیادی از پهنای باند مورد استفاده سایت را به جی کوئری اختصاص میدهد!  امروزه با توجه به استفاده از  css3 که اکثر خصوصیاتی که جی کوئری برای ما ایجاد نموده بود را فرآهم مینماید و همچنین یکسان سازی اکثر مرورگرها در روش استفاده از استایل ها، دیگر نیاز چندانی به استفاده از این ابزار احساس نخواهد شد.

3- مرگ طراحی وب سایت مجزا برای تلفن های همراه

طراحی وب سایت مجزا برای تلفن های همراه دیگر از آن کشمکش های سابقش با طراحی بازخوردی گذشته است و این نوع طراحی جدید توانسته سهم عمده ای از بازار وب سایت های موبایل را نیز فرآهم آورد. شما دیگر نیازی ندارید که 2 وب سایت مجزا با 2 ظاهر و امکانات جداگانه و احیاناً مدیریت محتوای جدایی داشته باشید، تنها کافی است در طراحی سایت خود از طراحی بازخوردی استفاده نمایید. همین مساله است که در این سال باید در طراحی وب سایت های خود از آن بیشتر استفاده نماییم، یعنی طراحی سایت بازخوردی به جای طراحی سایت اختصاصی برای تلفن همراه.

4- بازگشت المان های غنی به طراحی سایت

شاید شما نیز متوجه این شده باشید که استفاده از فلش های گرافیکی در این سالیان روند نزولی داشته است، ولی این به این معنی نبوده است که استفاده از المان های غنی مانند ویدئو ها و تصاویر و متون متحرک کاهش یافته است. پیش بینی می شود در طراحی وب سایت ها مواردی که بیشتر چند رسانه ای هستند  جایگاه ویژه تری خواهند یافت و از طریق تکنولوژی ها و استانداردهای جدید طراحی وب سایت مانند html5 و موارد متحرک آن (HTML5 Canvas)، سهم بیشتری از محتویات سایت ها را به دست می آورند.

قسمت دوم این مقاله را در  قسمت دوم بخوانید.

  • منابع : webdesignerdepot.com و اطلاعات جنبی حوزه طراحی وب سایت

 

 

علی اصغر ابدی

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدیریت از دانشگاه امیرکبیر | مدیر عامل فناوری اطلاعات ام البنین (س) | طراح و توسعه دهنده وب سایت

ارسال دیدگاه


4 + = 7